Ouessantské ovečky jsem chovala u svých rodičů v letech 2007-2015.

 
 

MINIOVEČKY

Ouessantské (počeštěle Quessantské či Kvesantské) ovečky jsou nejmenší ovečky na světě. Berani dorůstají výšky 46-50 cm v kohoutku a váží 15-20 kg. Ovečky mají v kohoutku 42-46 cm a váží 15-17 kg. Miniovečky jsou velmi odolné plemeno, netrpí žádnými chorobami a jsou neuvěřitelně komunikativní. :)

 

 

O plemeni více zde:  ouessant.webnode.cz

 

ostříhaná Isabellka a neostříhaná Květuška (blíže) aneb takhle mini jsme:

 

Ouessant (Bretaňská zakrslá)

 

Charakteristika: Nejmenší plemeno ovcí na světě, známé i pod synonymem bretaňská zakrslá. Barva rouna je nejednotná, a to celá černá, hnědá nebo bílá, v poslední době je přípustná i bílošedá. Vlna je dlouhá, smíšená, s velmi hustou podsadou. Čelo, obličejová část hlavy a horní část končetin jsou porostlé vlnou. Má relativně vysoké nohy, tvar těla obdélníkový. Hlava jemná, u beranů rohatá (rohy mají spirálovitý tvar, špičky směřují ven), bahnice mají jen rohové pučnice nebo malé rohy.

 

  beran ovce
výška v kohoutku, cm 50 45
hmotnost, kg 15-20 13-16

 

Rozšíření: Francie, od roku 1976 také v Holandsku, ojediněle v malých státech i v Německu, kde je 5 plemenných chovů (v roce 2001)

 

Užitkovost: Tvrdé, nenáročné a temperamentní plemeno, nenáročné na výživu. Vlna dlouhá, smíšená, splývaví, s hustou podsadou. Střiž potní vlny bahnic 1,0-1,5 kg, beranů 1,2 – 1,8 kg. Říje sezónní (od října do začátku ledna). Do plemenitby lze jehnice zařadit ve věku 7-8 měsíců. Plodnost na obahněnou ovci 100%, ve vrhu je zpravidla jen jedno jehně. Bezproblémové bahnění, jehňata jsou velmi života schopná.

 

Vznik plemene: Pochází z ostrova D´Ouessant, který se nachází u západního pobřeží Bretaně. Předpokládá se, že původ odvozuje od skandinávských krátkoocasých ovcí. Skromné krmné možnosti a drsné ostrovní klima způsobuje zakrslý růst. Plemeno je dokladem vzniku ostrovní formy, která se po staletí chovu na ostrově nezměnila. Jde o velmi starý typ ovcí Bretaně, jejichž další rázy již zanikly. V období 1904-1910 se provádělo křížení s bílým plemenem aree, které se v původní formě zachovalo na francouzské pevnině pouze ve 3 malých chovech, které produkují chovná zvířata pro současný chov. Do ČR se poprvé dovezl omezený počet zvířat v roce 2004. Plemeno má význam pouze pro hobby chovatele. 

 

Přepis z knihy Atlas plemen hospodářských plemen – Hans Heinrich Sambraus.

 

Kopírování povoleno pouze s uvedením zdroje! 

 

 

Vendelín a Micka aneb ta mu sedla

 Vendelín rád pobíhal v sadu a ,,ožužlával´´ kočky. Jak to dopadlo, když ho kočka měla už plné zuby, můžete vidět ve videu: